Medya News’in haberine göre, General McKenzie, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani ile ABD’nin Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi konusundaki tutumunu ve ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin Türkiye’ye etkileri konusunda kapalı bir görüşme yaptı.

McKenzie’nin Kobani’ye Amerika’nın SDG ile işbirliğinin ve desteğinin süreceğini söylediği bildirildi.

McKenzie, toplantı sırasında SDG ve Afgan ordusunun hiçbir şekilde birbirine benzemediğini çünkü SDG’nin kendisini etkin bir şekilde organize ettiğini ve her türlü saldırıya direnebileceğini söyledi.

ABD’li General, Rojava’daki siyasi yapı ve ortamın da Afganistan ile aynı bağlamda değerlendirilemeyeceğini çünkü kendi öz örgütlenmesi ve dinamikleri olduğu görüşünü dile getirdi.

Edinilen bilgiye göre, IŞİD gerçek bir tehdit ve tehlike olmaya devam ederken, ABD’nin IŞİD’e karşı mücadelede SDG ile arasındaki başarılı ortaklığı sürdürmek için Kuzeydoğu Suriye’de kalmaya kararlı olduğu da ‘kapı arkası’ toplantısında güçlü bir şekilde iletildi.

Komutanlar, IŞİD’in Irak ve Suriye’de, özellikle de yetim çocukları saflarına kattığı bildirilen Deyrizor çevresinde hala çok aktif olduğu bilgisini paylaştı.

ABD güçlerinin, petrol kuyularının buradan bir gelir elde edebilecek IŞİD’in eline geçmemesi için Kuzeydoğu Suriye’deki petrol sahalarını korumaya devam edeceği de öğrenildi.

Görüşmede ABD’nin de yeniden yapılanma çabalarına destek vereceği ve şimdiden daha planlı bir dizi projeyle tam olarak ilgilendiği de açıkça ifade edildi.

ABD heyeti ayrıca General Kobani’ye ABD’nin Suriye’nin geleceğiyle ilgili gelecekteki herhangi bir müzakerede Rojava Yönetimi’nin temsil edilmesini sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacağına dair yeniden güvence verdiği ifade edildi.