Tara Mamedova: Çocuklar için yapılan her Kürtçe proje beni çok heyecanlandırıyor 

Merkezi Batman’da bulunan Erkam Yazılım Şirketi tarafından hazırlanan ve dünyada ilk olma özelliği taşıyan Kürtçe çocuk oyununu Bejan’ın 2’inci versiyonu olan Bejan Gog piyasaya sürüldü. Bejan Game’den sonra yeni versiyonun da Kürt çocukları ve ailelerinden büyük beğeni alması bekleniyor.

Filiz DENİZ 

Dünyanın ilk Kürtçe çocuk oyunu olan Bejan’ın 2’inci oyunu Bejan Gog ücretsiz olarak sunuluyor. Oyunu Play Store’dan indirmek mümkün.  Mezopotamya’nın tarihsel ve kültürel birikimlerinden esinlenerek üretilen heyecan verici projede çeşitli meslek gruplarında çok sayıda kişi görev alıyor. 

Projede görev alanlardan biri de ünlü Kürt sanatçı Tara Mamedova. Projede büyük bir istekle çalıştığını ve projeden dolayı mutlu olduğunu söyleyen Mamedova; Bejan animasyon filmi için Kürtçe çocuk şarkıları da yazıyor. ‘’Bu proje bana çok şey katıyor, bu çalışma her anlamda beni besliyor ve mutlu ediyor’’ diyen Tara ile Bejan’ı ve oyunun son versiyonu konuştum.

Bejan Game’den sonra geliştirilen ‘Bejan Gog’  oyunu hakkında bize biraz bilgi verebilir misin?

Oyun çocuklar için tasarlanmış ama her yaş grubuna da hitap ediyor. Çizimler tıpkı Mezopotamya’daki farklı halkların bir arada yaşadığı gibi renkli şekilde tasvir edilmiş. Bu renklilik meselesi bilinçli bir tercih. Bejan Gog, antik Mezopotamya’nın mit ve efsanelerinden esinlenerek oluşturulan çok engelli bir labirent oyunu. 

Dikkat ve hız isteyen eğlenceli ve bir o kadar da durup düşünülmesi gereken bu oyun her yaş grubuna hitap edecek şekilde oluşturuldu. Her bölümde farklı karakterler var. Bir seviyede ezidiler için kıymetli olan yılan figürü başka bir bölümde Simurg,  Ahura Mazda, Şahmeran, Gılgamış gibi karakterler işlendi

Yeni bir tarz denendi bu oyunla ve daha da geliştirilmeye devam ediliyor

Böyle bir projede yer almak fikri nasıl oluştu?  Bejan ne zamandan beri senin hayatında ?

 Uzun süre önce  projenin sahibi Behmen bey bana projeden bahsetmişti ve ayrıca, ‘’size ihtiyacımız olacak’’ demişti. Uzaktan içinde olmadığım zamanlarda da baya dikkatimi çekmişti. Küresel bir proje özelliği taşıyordu ve biz de birçok sanatçı ile birlikte bu iyi ve güzel projeye destek verdik. 

Bir süre sonra Behmen beyle tekrar görüştük ve Bejan’ın animasyon filmi için şarkı sözleri yazmamı istedi. Çocuklara dönük Kürtçe her proje beni çok heyecanlandırıyor. Bejan da beni çok heyecanlandırdı. Şarkıları büyük bir heyecan ve tutkuyla yazdim. Hala da çalışıyorum.  Neredeyse bir yıldır bu güzel ve heyecanlı projenin içindeyim.

Bejan’ın aslında birçok etkinliği var; Bejan Kürtçe öğrenme seti, Bejan Game, Bejan Gog oyunları, Bejan animasyon filmi ve Bejan oyuncakları…

Bunların hepsi birbirinden değerli etkinlikler.

Böylesi bir çalışmada olman ruhsal olarak sana ne hissettirdi? Kızının oyuna ilgisi nasıl? Ayrıca Bejan onun hayatını nasıl etkiledi? Bir anne olarak senin gözlemini ve yorumlarını merak ediyorum. 

Kızım daha çok küçük olduğundan dolayı oyunlarla pek ilişkisi yok ama Bejan’ın Kürtçe öğrenme seti ile inanılmaz bir bağ kurdu. Barbi yerine, Maşa yerine evde Bejan, Bejan diye kelimeler çıkıyor Elenya’nın ağzından. Bu inanılmaz bir duygu, bu tam da istediğimiz bir şeydi. Kendimiz olmak, kendi dilimizde oyuncaklarımızla büyümek.

Bu proje bana çok şey katıyor. Bu çalişma her anlamda beni besliyor ve mutlu ediyor ben mutlu oldukça çocuğum da istedigim gibi mutlu büyüyor.

Çocuğuma yeni çocuk şarkıları yaptim. Ona kalbimden gelen sözcükleri aktarıyorum. Her akşam, ‘’anne bana Bejan’ı okur musun’’ demesi bu projelerin ne kadar değerli ve önemli olduğunu hatırlatıyor. Kısacası Bejan sadece kızımın değil benim de hayatımı etkiliyor..

Bejan çocuk oyunu ama tepkilerden izlediğimiz kadarıyla büyükleri de heyecanlandırıyor; bunu neye bağlamak gerekiyor?

Dünyada birçok oyun var hem büyüklerin hem de çocukarın dikkatini çeken. Misal animasyon filmleri de var büyüklerinde büyük bir zevkle izlediği. Bu oyunlar büyük emek sarf edilerek yapıldı. Öğretici tarihi figürlerden beslenerek yapılan oyunlar. Gizemli ve oynanması çok zevkli olan oyunlar.

Öte yandan basından izlediğimiz kadarıyla senin Bejan’a ilgin bir anne ve bir Kürt olmanın ötesinde bir sanatçı olarak profesyonel ilişkin de var. Bu projede sen de olduğuna göre sormak istiyorum; Tara Mamedova Bejan için neler yapıyor?

 Öncelikle ben Bejan’ın animasyon şarkılarını yazmak için projeye dahil oldum. Bu şarkıları kızıma bakarak yazdım. Büyük bir aşkla, tutkuyla. Bu şarkıların Kürt çocuklarından duymak benim bir hayalim. Projeyi tanıdıkça ve öğrendikçe kendiliğimden daha çok çaba göstermek istedim. Hem bir anne hem bir müzisyen olarak elimden geleni yapmak istiyorum. Projenin ne kadar önemli olduğunu gördüm. Projenin arkasındaki emeği, çabayı gördüm. 

Bu emeğin içinde benim de katkım olsun istedim. Bu yüzden bir nevi projenin yüzü de oldum. Ben Bejan’a inanıyorum ve ümit ediyorum hak ettigi yere ulaşacaktır.

Bejan GOG yine iddialı geliyor; ne diyorsun ve Kürt çocukları ile ailelerinden ne tür tepkiler bekliyorsun? Ayrıca onlara ne tür önerilerin olacak?

Mezopotamya kültürleri farklı toplumsal sistemlere, dinsel inançlara ve dillere; farklı halkların etkileşimi çatışması ve kaynaşması ile gelişti. Bu sebeple birçok farklı halkın karşılaştığı ve kaynaştığı bir bölge oldu. Bu esas alinarak fikirsel olarak altyapısını oluşturulmuş .

Karakter ve renklerin seçimine, seslere, görsel efektlere bu minvalde ayrıca önem verilmiş. Gençlerimiz ve çocuklarımız için bu yüzden hem etkileyici, öğretici. Ayni zamanda da zevkli olacak diye düşünüyorum.

Kürtçenin bir yanıyla; sanat, edebiyat ve tarih çalışmalarında yoğun olarak kullanıldığı bir süreç yaşanıyor, diğer yanıyla ise yoğun baskıyla karşı karşıya kaldığı bir dönem; bu iki boyut hakkında neler söylemek istersin?

Bizim için her şey çok daha zor bunu biliyoruz. Dışardan çıkan engeller hep oldu ve kolay kolay da bitmeyecek. Önemli olan kendi içimizde birbirimize sahip çıkmak. Kendi içimizde birbirimizi desteklemek. Dilimiz, kültürümüz için çabalayan herkesi desteklemek ve bunun için çalışmak gerek diye düşünüyorum.

Son olarak; Bejan’la ilgili çalışmalar sanat çalışmalarını etkiliyor mu? Müzik çalışmaları nasıl gidiyor? Bu arada yeni çalışmalar var mı?

Bejan projesi müzik çalışmaları mı etkiliyor elbette ama iyi anlamda. Benim de bu projede öğrendiğim bir sürü yeni şeyler var. Mesela ilk defa çocuk şarkılarına bu kadar çok yoğunlaştım. Bundan sonra bunu devam ettirmeyi düşünüyorum. Manevi olarak ruhuma çok iyi geldi ve bu benimi yaptığım sanatı da olumlu etkiliyor. İkisi birbirine çok yakın ve her anlamda besliyor.

Giran albümü 8 şarkıdan oluşuyor ve iki bölüm. İlk bölümden son şarkıyı önümüzdeki günlerde paylaşacağım. Daha sonra dört ritmik şarkı gelecek. Ayni zamanda güzel kalpli müzisyen kadınlarla sürprizlerimiz de olacak. Onlar için de çalışıyoruz.

Ve son olarak size ve ekibinizde bu güzel sohbet için çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilir