Venezuela’da iktidar ile muhalefet arasındaki diyalog masası yeniden kurulmaya çalışılıyor

Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu, “Kamplaşmış durumda olan iktidarla muhalefetin birbirine yaklaşmaları bence olumlu bir gelişme” yorumunda bulundu.

Venezuela‘da iktidar ile muhalefet temsilcileri arasında bir uzlaşma sağlanamaması üzerine kurulamayan diyalog masası, uluslararası toplumun desteğiyle yeniden oluşturulmaya çalışılıyor.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile muhalefet temsilcileri, ülkede uzun süredir kangren haline gelen ekonomik ve siyasi krizin aşılması için Meksika’nın ev sahipliğinde, Norveç’in ara buluculuğunda bir araya geldi.

ABD dahil birçok Batı ülkesinin desteğini alan muhalefet lideri Juan Guaido’nun bundan önce, 8 Temmuz 2019’da Barbaros Adası’nda iktidar temsilcileri ile yaptığı görüşmelerde hiçbir konuda uzlaşma sağlanamadı.

Maduro’nun uzun süredir yaptığı diyalog çağrılarına sürekli olumsuz cevap veren muhalefet, 6 Aralık 2020’de çoğunluğu elinde bulundurduğu Ulusal Meclisi (AN) kaybedince ülkede temsil olanağı kalmadı.

Guaido, uluslararası gözlemcilerin denetiminde ülkede “özgür ve adil” bir seçim takviminin belirlenmesini şart koşarken, iktidar tarafı ise ABD yaptırımlarının kaldırılmasını ve dondurulan hesaplarının serbest bırakılmasını kırmızı çizgi olarak kabul ediyor.

Karşılıklı olumlu adımlar

Taraflar 14 Ağustos’ta uyulması gereken genel şartları imzaladıktan sonra muhalefet, uzun yıllardır boykot ettiği sandığa geri dönme kararı aldı ve kasım ayında yapılması beklenen bölgesel ve yerel seçimlere katılacağını duyurdu.

Görüşmeler devam ederken muhalif milletvekili Freddy Guevara serbest bırakıldı. 7 Eylül’de ikinci tur görüşmeleri kapsamında iki konuda kısmi anlaşma imzalayan taraflar, 24-27 Eylül’de müzakerelere devam kararı aldı.

/Ajans/

İlginizi çekebilir